Изработка на сайт

Казанлък инфо

Елате в Габрово

Историческа титла за НАГ в баскетбола

След вчерашните оспорвани финали отборът на Националната Априловска гимназия стана шампион на България в ученическите игри по баскетбол при девойките 11-12 клас. В зала "Орловец" те направиха драматична среща с другия финалист НГХНИ "Константин Преславски" от Варна и спечелиха първата в историята на Габрово титла в този турнир.

Двата отбора се бяха срещали вече в предварителната "Б" група и тогава габровките надиграха съперника лесно с 63:47, но финалната среща беше коренно различна. През първата част НАГ успя да натрупа минимална преднина от два коша - 18:14. През втората част НГХНИ "Константин Преславски" бяха по-съобразителни и я спечелиха с 10:12, с което преднината намаля на две точки до полувремето. През третата част гостите започнаха да играят много накъсано, което се отрази и на резултата. Тази част я спечелиха с 20:12. След третата част момичетата от Варна имаха комфортна преднина - 40:46 и вече гледаха към титлата. Този обрат не повлия на амбициите на момичетата от Габрово да вдигнат трофея. Бързо преднината беше стопена на точка. Последваха размяна на кошове и от двата отбора, докато се стигна до последната минута в срещата и резултат 55:55. И двата отбора бяха на крачка от титлата. Тук с индивидуална игра Моника Колева отне топката и завърши с кош. В оставащите секунди преди края треньорът на гостите взе прекъсване, за да даде наставления. В този случай само тройка можеше да им спечели победата, но добрата отбрана на гостите попречи да я реализират. Така срещата завърши при крайното 57:55.

В края се проведе церемонията по награждаването и Христина Петкова вдигна купата, след което всички получиха медали. Ето и останалите медалистки: Вихра Терзиева, Соня Колева, Елайза Христова, Милена Ванева, Диляна Влаева, Моника Колева, Каролина Христова, Вероника Томова, Сара Лисичкова, Христина Петкова и Славена Маджарова.

До тази историческа победа габровските ученички стигнаха без да загубят нито една среща. В последните срещи изиграни в зала "Орловец" първо победиха ГЛПИ "Атанас Буров" от Горна Оряховица с 67:44, след това АГ "Гео Милев" Русе с 95:25 в третата среща играха срещу бъдещия си съперник за титлата НГХНИ "Константин Преславски" от Варна и победиха с 63:47. След трите победи стигнаха до полуфинал с ТГ "Княз Симеон Търновски" от Стара Загора, който също спечелиха с 77:49.

В спора за третото място момичетата от Стара Загора - ТГ "Княз Симеон Търновски" победиха ученичките от Пловдив - ЕГ "Иван Вазов".

Снимка: Светозар Гатев

Източник: sport-gabrovo.com

Автор: zaGabrovo
Обратно   Печат Добавена 11.05.2011 10:23